ЛЬВІВСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ТЕАТР ВОСКРЕСІННЯ
Lviv Academic Theatre Voskresinnia
Home
 
 
    
 
 

WIADOMOŚCI

           

        

 

 NEWSLETTER  Zapisz się     Wyrejestruj

 

        Repertuar Spektakle Złoty Lew O teatrze Kontakt Archiwum Partnerzy Teatru Download File

       
GLORIA

Reżyseria Jarosław Fedoryszyn Scenografia i kostiumy Alla Feoryszyna zasł. artystka Ukrainy,

Aktorzy: Maria Kowalik, Ntalia Łukaszonok, Natalia Marczak, Tatiana Tkaczenko,  Wołodymir Czuchonkin,   Wołodymir Geljas, Jurij Filipczuk, Wołodymir Gubanow, Piotr Mykytiuk, Nazar Lis, Evgenij Petrow, instrumenty perkusyjne  Igor Szyrjajev.

 

Spektakl opowiada o rytuałach i obyczajach, jakie towarzyszą człowiekowi od początku dziejów.  Woskresinnia używając właściwych sobie środków teatralnej ekspresji pokazuje jak ważną rolę w życiu człowieka  pełnił... ogień.  Przy dźwiękach plastycznej muzyki i granym na żywo perkusyjnym koncertem   Aktorzy - Twórcy Uniwersum, staną sie  orszakiem weselnym, trupą wesołych tancerzy i kuglarzy by nagle przemienić się w rycerzy Apokalipsy i dokonają unicestwienia. Widz śledzi sytuacje towarzyszące człowiekowi od zawsze  : narodziny życia, zabawę, radość , harmonię,  ale  i piekielne sceny rodem z apokaliptycznych wizji zniszczenia człowieka. Finał spektaklu daje jednak nadzieję na ostateczne zwycięstwo dobra. Estetyka spektaklu odwołuje się do  na folkloru ukraińskiego. W  popisach  tanecznych na szczudłach wykorzystano muzykę laureatki Eurowizji ukraińskiej artystki Rusłany.

 

 
      .
Widowisko trwa 50 minut
     

 

 

 

 
Ogień, wiatr, błyskawice i ulewa, czyli „Gloria”

Nie zniechęciły też publiczności, spragnionej plenerowego widowiska. Wręcz przeciwnie, sobotnia, wieczorna burza i chwilowa ściana deszczu sprawiły, że spektakl "Gloria” zyskał nieoczekiwane i dosłownie piorunujące efekty specjalne.
Tym mocnym akcentem rozpoczął się III Festiwal Między Słowami - spotkanie z teatrem, poezją i prozą. Spektakl "Gloria”, pokazano w naturalnej scenografii kołobrzeskiego portu. Ta opowieść o miłości, nienawiści, walce dobra ze złem i rytuałach, jakie towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, w wykonaniu pląsających na szczudłach artystów, robiła niesamowite wrażenie. Potęgował je ogień, którym hojnie operowali aktorzy. Mimo deszczowych przeciwności, na potrzeby spektaklu użyto aż 25 litrów nafty.
Jedynka z 21 lipca 2008, Głos Koszaliński, 21.07.2008
         

Kolorowa sztuka ulicy rozgoniła czarne chmury.

Z niecierpliwością oczekiwano na wydarzenie pierwszego dnia festiwalu, sztukę Teatru Woskresinnia z Lwowa „Gloria”. Osadzony w poetyce grupy, znanej już jeleniogórzanom z ubiegłorocznego „Wiśniowego Sadu” spektakl to metaforyczna i etniczna wędrówka, poetycka opowieść o życiu i o żywiołach ognia i wody. Ta ostatnia – jakby na zamówienie – spadła z nieba. Deszcz zaczął siąpić akurat w momencie, gdy podkładem dźwiękowym były grzmoty! Część publiczności zastanawiała się, czy to aby na pewno nie jeden z wielu efektów specjalnych. Ale nie: był to najprawdziwszy deszcz, który zresztą szybko przestał padać i nie przeszkodził w dokończeniu sztuki. W widowisku można było się dopatrzeć motywów zarówno kultury orientalnej, jak i chrześcijańskiej. Istotny jest podkład muzyczny: z jednej strony klasyka, z drugiej – współczesność i to w rozrywkowych brzmieniach. To zestawienie jednak nie razi, a piosenka wykonana przez Rusłanę, laureatkę Eurowizji, wykorzystana do tańca na szczudłach wręcz nabrała nowej wartości. W niektórych partiach na żywo grał na instrumentach perkusyjnych Igor Szerjajew. Do tego dodajmy malarskość scen uwypuklonych pędzlem światła i efekty pirotechniczne. Dla „Glorii” w reżyserii Jarosława Fedoryszyna zasłużone brawa!                     Tejo , www.jelonka.com 7.08.2010

W spektaklu ukraińskiego teatru Woskresinnia Gloria  taniec szczudlarzy, popisy z ogniem, parady min    i kuglarskie wygłupy sprawiły, że aktorom łatwo było nawiązać dobry kontakt z publicznością. Dobra zabawa i atrakcje pirotechniczne nie były jedyną wartością ich spektaklu. W sztuce w reżyserii Jarosława Fedoryszyna można było odczytać wiele. Sam o niej mówił:  Gloria to bardzo trudna opowieść o walce, jaką wiedzie w życiu człowiek. Aby opowiedzieć  o początku wszystkiego i spotkaniu człowieka z ogniem i wodą, jego umiłowaniu szczęścia i władzy, główną rolę przekazaliśmy muzyce etnicznej, która miesza się z bardzo współczesną ekspresją” .

Agata Kirol, Mirosław Baran –
Gazeta Wyborcza Trójmiasto   –   17 lipca 2004

 

 

   
 
   

Widowiskowy taniec, ogień, efekty pirotechniczne i interesująca gra aktorska- na to mogli liczyć w sobotę mieszkańcy Wielunia, którzy wieczorem wybrali się na Plac Legionów. Lwowski teatr zaprezentował tam widowisko „Gloria”, którego tematyka dotyczyła m.in. przemijania.
- To jest spektakl, który jest dedykowany dzisiejszemu wydarzeniu, które organizuje Wieluński Dom Kultury (przyp. red. Noc Kupały).

 

„Gloria” opowiada o rytuałach takich, które towarzyszą człowiekowi od początku swojego istnienia. Jest zatem sekwencja o narodzinach, o miłości i o śmierci, bo w spektaklu pojawiają się rycerze apokalipsy, którzy w sposób dosyć metaforyczny uzmysłowią nam kruchość naszego ludzkiego losu. Finał spektaklu jest optymistyczny, co rodzi nadzieję. - mówił Krzysztof Dubiel, menadżer teatru .

Magdalena Jaroch, Radio Ziemi Wieluńskiej, 26.06.2017

  Posłuchaj więcej:

         

 

GALERIA